19.01.16 Soutěž KPCP
09.04.10 Soutěž KPCP

Chobot Cup '99
Zápis: Karel Hujer    Fotky: Hausik    Popis fotek: -

Dne 25. ledna se v kongresovém sále Podivného mlýna konal druhý ročník Chobot Cupu. Letos se sjelo celkem sedm teamů z celého světa, čímž byl turnaj jistě atraktivnější. Zejména účast exotických celků jako např. Rusko přinesla jistě nové zajímavé podněty, přestože jejich výsledné skore bylo 0 ku někde přes dvacet.
Již zápasy úvodního kola naznačily mnohé o formě účastníků a přestože se některé celky postaraly o zajímavá překvapení, do semifinálových bojů postoupily Holandsko, Itálie, Brazílie a obhájci titulu Anglie. V prvním semifinále se nepodařilo Anglii zachytit úvod střetnutí a brzy prohrávala již o dvě branky. Do přestávky se ale podařilo snížit výborně hrajícím Owenem. Přestávka byla poněkud delší, neboť na stadionu došlo k poruše osvětlení. Na hřiště se pak vrátil celek Anglie ve výrazně lepší formě a zejména duo Owen-Shearer zamotávalo obraně oranjes hlavu a postaralo se o další tři branky. První semifinále tedy skončilo výhrou Anglie 4:2. Druhé semifinále bylo od druhé poloviny v rukou teamu Itálie, který po nevydařeném úvodu dokázal obrátit z 0:2 na konečných 7:3. K zápasu o třetí místo nastoupily celky Holandska a Brazílie, aby svedly nelítostnou bitvu s mnoha skvělými zákroky. Díky Taffarelovi se nakonec podařilo Brazílii uhájit těsné vítězství 2:1.
Obhájci titulu nastoupili do finále s maximální koncentrací a v prvních deseti minutách nedali Italům ani jeden míč a s přehledem se ujali vedení 1:0. Výborně pracující obrana se zálohou vysouvaly dopředu Owena se Shearerem, kteří v polovině prvního poločasu zvýšili na 2:0. Vzápětí ale přišel nečekaný moment, kdy za neobjasněný zákrok byl vyliučen do té doby nejlepší hráč na hřišti, Michael Owen. Rozhodnutí sudího bylo naprosto nepochopitelné a bohužel, nebylo ojedinělé. Angličané zformovali obranu a nepustili Italy do větších příležitostí. Přesto byl po 45 minutách stav 2:1, když Albertinimu se podařilo propasírovat míč až za Seamanovo záda. Obraz druhé poloviny se nijak výrazně neměnil a v deseti úporně bránící Anglie nedovolila Italům více šancí. Pak se ale dostavil pro Anglii další kritický moment, kdy ve středu hřiště byl surovým způsobem sražen Alan Shearer a musel být okamžitě vystřídán. Tento brutální faul zůstal rozhodčím nepotrestán.
Anglie tak tedy přišla o oba útočné hroty a do šancí se prakticky nemohla dostat. Italové využily dlouhého tlaku ke skórování a patnáct minut před koncem i k ujmutí se vedení. Trenéru Glennu Hoddlovi nezbylo nic jiného než vsadit vše na jednu kartu a vysounut dva záložníky do útoku. Oslabená záloha ale nemohla zabránit prudkým breakům Italů a těm se podařilo ještě dvakrát do konce zápasu skórovat. Italové tak nakonec vyhráli 5:2 a získali svůj první titul.
Nejlepším střelcem turnaje se stal suverénně Michael Owen, který soupeřům nastřílel 14 branek. Nejčastěji vylučovaným hráčem byl Raúl ze Španělska, kterého pohled brankáře dráždil jak červná bejka a poslal ho tak třikrát předčasně do šaten. Vlastní gól se podařilo vsítit Desaillymu z Francie a italskému brankáři Toldovi, který ovšem zapoměl, že nehraje házenou ale fotbal. I tak mu byl gól uznán. Celkově se turnaj vydařil i přes drobné excesy ať už na hřišti nebo v zákulisí a děkujeme pořadatelům za výbornou organizaci.